Düşük kan basıncı

Düşük kan basıncı

Kan basıncı nedir?
Bu, kanınızın vücutta akmasını sağlayan ve böylece vücuttaki tüm hücrelere besin ve oksijen sağlayan kuvvettir. Bu kuvvet, kalbinizi pompalama süreciyle yaratılır. Tüm insanların kan basıncı da dalgalanır. Yüksek düzeyde zihinsel veya fiziksel baskıya sahip olduğunuzda, kan basıncınız da yükselir.
Ayrıca coşku ve egzersizle artar. Dinlenirken veya uykulu olduğunuzda azalır. Genellikle yaşınıza bağlı olarak kan basıncınız normal seviyenizde kalır. Genel olarak yaş ne kadar küçükse kan basıncı o kadar düşük olur.

Kan basıncınız sürekli yükselip yükseldiğinde buna yüksek tansiyon (hipertansiyon) veya hipertansiyon denir.


Yüksek tansiyon neden oluşur?
Bundan kesin olarak hiçbir şey söylenemez. Vakaların% 10’unda böbrek hastalığı gibi bir iç hastalığın sonucudur. Kan basıncı üç nedenden dolayı yükselir:
(1) Su ve tuz bolluğu ile kan miktarı veya hacmi arttığında.
(2) Kalpten vücudun her yerine kan taşıyan arterler sertleşip daraldığında.

(3) Kalp kanı çok hızlı ve sert pompaladığında.
Yüksek tansiyon konusunda endişelenmenin bir anlamı yok
Fark etmezsiniz, ancak vücudun organlarına yavaşça zarar verir, bu nedenle hipertansiyona “sessiz katil” denir. Yönetilmezlerse, yoldan çıkabilirler ve doğru yolu kaybedebilirler.

Komplikasyonlar
Yüksek tansiyon, arterlerin sertleşmesine neden olur. Yağlı maddelerin duvarlarda veya içlerinde birikmesi onları zorlaştırır. Aşağıdaki nedenler yüksek tansiyon riskini artırır.
Kalıtsal etkiler
Gözlemler, kalıtsal etkilerin neden olabileceğini düşündürmektedir.
Bir ebeveynin, erkek kardeşin veya kız kardeşin yüksek tansiyonu varsa, sizde de olabilir.
Daha fazla tuz ye
Tuzdaki sodyum, kanda daha fazla su biriktirerek kan hacmini artırır. Bu, birçok insanın yüksek tansiyondan muzdarip olmasına neden olur.

Kilolu
Eğer obezseniz, yürürken kalbinize daha fazla baskı yapmanız gerekecektir.
Atardamarlarınızın içinde çok fazla yağ birikerek onları daha sert ve daraltır.
Daha fazla stres
Kan basıncı, öfke, heyecan ve stres durumunda geçici olarak yükselir, bu nedenle günde iki ila dört kişi yavaş yavaş yüksek tansiyon geliştirebilir.
Yüksek tansiyonum var mı?
Belirtileri belirgin olmadığı için ancak kontrol edilerek tespit edilebilir.
Kan basıncı testi de kolaydır ve bu test çok hızlı ve sorunsuz bir şekilde yapılır. Üst kan basıncı (sistolik =) kalbin attığı zamandır Düşük kan basıncı (diyastolik = genişleme), kalp atışı sırasında kalbin dinlendiği zamandır.
Kan basıncı böyle ifade edilir
Kasılma 120
Genişletme 80
120 ve 80 ile okunur.

Kan basıncı nasıl kontrol edilir

Kolunuzun etrafına lastik bir bant sarın ve basınç koldaki kan akışını durdurana kadar havayla doldurun. Bu hava yavaşça salındığında, bu sırada gelen kalbin ilk sesi kasılmanız yani kan basıncınızın artmasıdır. Daha fazla hava basıncı serbest bırakıldığında, kan akışı normale döner ve ses durur, bu sizin genişlemenizdir, yani daha düşük basınç.

Yüksek tansiyon riski azaltılabilir mi?

Evet, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları değiştirilerek yüksek tansiyon riski azaltılabilir. Kalıtsal yan etkileri tedavi edemezsiniz, ancak dikkatli olabilirsiniz.
Kilo vermek
Diyetinizde ölçülü ve egzersiz yaparak standart kilonuzu bulun ve kilo verin.

Daha az yağ tüketin

Daha az yağlı yiyecekler ve yüksek kolesterollü yiyecekler yiyin. Bu şekilde hem kilonuzu kontrol edecek hem de atardamarlarda aşırı yağ birikimi riskinden kendinizi koruyacaksınız.
Düzenli egzersiz
Egzersiz, ağırlığı azaltır ve kalbi güçlendirir. Egzersiz sadece rahatlama sağlamakla kalmaz, aynı zamanda stresi ve gerginliği de azaltır.

Daha az tuz tüketin

Pişirirken daha az tuz ve şeker ekleyin. Lezzet ve tat için limon, demirhindi, zencefil, biber, susam yağı ve kişniş, nane ve baharatları ekleyin. Masanın üzerindeki yiyeceklere tuz eklemeyin. Unutmayın, domates sosları ve turşular da tuz bakımından yüksektir. Konserve gıdalardan kaçının, ayrıca çok fazla tuz içerirler.
Her zaman evde ye. Bu şekilde taze yiyecekler yiyebilecek ve tuz alımınızı kontrol edebileceksiniz.
Yeterli uyku almak
Günlük sakinleştirici şeyler yapın, yani iyi işler yapın. Yeterince uyu ve tazeleneceksin

Yaşlanmanın etkileri birkaç sır

Kışın kemik koruması

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*